Avalehele Vali keel:

Ettevõtte otsing

Märksõna:
Piirkond:
Valdkond:

Kõljala mõis

Prindi
Valdkond Arhitektuurilised vaatamisväärsused, Mõisad; Lossid
Asukoht
Kõljala küla, Pihtla vald, Saaremaa
Koordinaadid 58.370277, 22.685278
GPS: 58° 22' 13" N, 22° 41' 7" E

Kõljala mõisa kohta pärinevad varasemad kirjalikud teated 1509. aastast. Varasemad ehitusosad tänaseni säilinud peahoone keldrites pärinevad siiski alles 17. sajandist.

Tol ajal kuulus Kõljala Saaremaa Rüütelkonna peamehele O. von Pollile, kelle elustiil tavakohasest ilmselt nii mõneski mõttes erines.
Ehkki tollane härrastemaja oli ühekorruseline paekiviehitis, on teada, et tubasid valgustas kümme messingist lühtrit, akende ette olid riputatud kuldpunutisega kardinad, seintele kaksteist suurt flaami vaipa.

1677. aastal Kõljala omandanud J. von Osten - Sackeni poolt paigutati mõisamaja ette Karl XI - lt kingituseks saadud kaks suurt messingist kahurit, mis olid alles veel 20. sajandi algul.

Uus suurem ehitusperiood sai mõisas teoks 18. sajandi 60 - 70 - ndatel aastatel. Nii võib 1784. a. mõisamaade kaardil näha enam - vähem praegusele vastavat üsna tüüpilist, kelpkatuse ja kolme korstnaga ühekorruselist mõisamaja.

19. sajandi keskpaiku omandas mõisa F. W. von Buxhoewden, kes omakorda härrastemaja uuendas. Hoonele lisati klassitsismi eelistatumaid ehisvorme - nelja joonia sambaga portikus.

Tähelepanuväärsed olid mõisa siseruumid, kus muu kõrval leidus ka 400 - köiteline, põhiliselt 17.-18. sajandi klassikute töödest koosnev raamatukogu. Eriti ilmekalt väljendus klassitsismi idealiseerimispüüe aga ümbritseva pargiala kujunduses. Härrastemajale olid taustaks põlispuud ning ümber ansambli lõunaosa paigutatud kolm kaaravadega väravehitist, millest praegu on säilinud vaid üks, mis tõstab esile peahoone kesktelje.

Broneeri või küsi lisainformatsiooni

Nimi *
Telefon
E-post
Broneering või päringu sisu.
Lisage ka inimeste arv ja ajavahemik. *
Selleks, et saaksime Teiega ühendust võtta, lisage telefoni number ja e-posti aadress!

Vaata lisaks

Valdkond: Turismiobjektid
Asukoht: Angla küla, Leisi vald, Saaremaa
ANGLA TUULIKUMÄGI, pärandkultuurikeskus (40 km Kuressaarest ja 20 km Kaali kraatritest) Angla külas ootab Sind nelja tee ristis sajandivanune tuulikumägi oma 4 pukktuuliku ja hollandi tuuleveskiga.   Saate näha tuule j...
Asukoht: Kärla alevik, Kärla vald, Saaremaa
Kärla kirik rajati arvatavasti 14. sajandi algul, 1556. a. tulekahjus sai see rängalt kannatada. 1842. - 1843. aastal toimunud põhjaliku ümberehituse käigus sai hoone klassistliku ilme. Kärla kirikus paikneb Eesti kaunimaid renessansspuuskultuuri...
Valdkond: Muuseumid
Asukoht: Lossihoov tn 1, Kuressaare linn, Saaremaa, 93810
Saaremaa Muuseum on Eesti vanimaid (asutatud 1865) ja suurimaid muuseume, mida igal aastal külastab 70–80 tuhat inimest. Maakonnamuuseumina on see üks peamisi Saaremaa kui eripärase looduse, ajaloo ja kultuuriga piirkonna identiteedi säilitajaid ja tuge...

Otsi Eesti kaardilt

Kaardiotsing võimaldab leida endale sobiva turismiobjekti ka pakutavate teenuste järgi.
Eesti kaart

Otsi turismiettevõtteid

Sulle huvipakkuva teenuse leidmiseks vali otsingufiltrist sobiv valdkond ja piirkond või kasuta märksõnaotsingut.
Valdkond:
Piirkond:
Märksõna: