Avalehele Vali keel:

Vaatamisväärsused Eestis

Märksõna:
Piirkond:
Valdkond:

Pidula Mõis

Prindi
Valdkond Arhitektuurilised vaatamisväärsused, Mõisad; Lossid
Asukoht
Pidula küla, Kihelkonna vald, Saaremaa
Koordinaadid 58.420155, 22.152531
GPS: 58° 25' 13" N, 22° 9' 9" E
Mobiil (+372) 586 67979
E-post pidula@pidula.eu
Koduleht http://www.pidula.ee

Saaremaa ühel kasutatavamal turismiteel, Kihelkonnalt 11 km Mustjala poole, püüab pilku kõrge kivikatusega lihtsailmeline kivihoone - Pidula mõisa härrastemaja. Läbimõeldud proportsioonide ja maitsekate detailide tõttu hindavad kunstiajaloolased seda Eesti ühe kauneima barokse mõisamajana. On arvatud, et hoone pärineb 18. sajandi keskpaigast, juurdeehitis tagaküljel 19. saj. algupoolelt. Ehitist kaunistavad räästaalune kitsas karniis, tahutud dolomiitplokkidest nurgad, madal kahe sambaga portikus sissepääsu ees, ühes ruumis säilinud laemaalingute fragmendid.

Pidula mõisahoonele lisab väärtust sellega umbes samaaegne barokse regulaarse planeeringuga park. Ristuvad alleed on orienteeritud kohaliku mõisniku rajatud paari meetri kõrgusele kunstlikule kõrgendikule, mida ümbritsevad Pidula maalinna vallid.

Pidulat on peetud Saaremaa vanima teadaoleva raviasutuse asukohaks. Nimelt ehitasid ordurüütlid kroonika andmeil 1240. a. paiku hospidali "saare läänerannikule, ühe hea ja paljukülastatava sadama ligidale". Kohanimi võib tõesti tuleneda sõnast "pidal", mis laensõnana algselt tähendas nii pidalitõbe kui hospidali.

Mõisast poolteist kilomeetrit Kihelkonna poole asub Pidule mõisa vesiveski, mis on samuti arhitektuurimälestisena kaitstav. Põhiliselt puust, osalt kivist kahekorruseline hoone on ehitatud 1809. aastal.

Mõisahoones ehk härrastemajas töötas Eesti iseseisvumisest kuni 1970. aastani kohalik algkool. Hiljem on mõis seisnud tühjana, kuigi aeg-ajalt on mitmed uued omanikud katsunud seda restaureerida. Mõisaparki on ennastohverdavalt hooldanud naabruses elav talunik Kerkel.
 

Kaasaegne Pidula pakub esmaklassilist majutust. Mitmekülgset tegutsemist leidub nii perede, abielupaaride kui ka jahimeeste jaoks. Hilissuvel saab käia marjul ja seenel, hiljem jahil, talvel suusatada.Muuhulgas pakume saanisõitu ja ratsutamist, koostöös meie partneritega.


Suvel on võimalik teha jalgrattaekskursioone, käia meres ja järvedes ujumas ning avastada Saaremaa võlusid. Mõisa suur dendroloogiline park kutsub jalutama kuuvalguses, pärast suurepärast gourmet-õhtusööki.


 

Broneeri või küsi lisainformatsiooni

Nimi *
Telefon
E-post
Broneering või päringu sisu.
Lisage ka inimeste arv ja ajavahemik. *
Selleks, et saaksime Teiega ühendust võtta, lisage telefoni number ja e-posti aadress!

Vaata lisaks

Valdkond: Turismiobjektid
Asukoht: Angla küla, Leisi vald, Saaremaa
ANGLA TUULIKUMÄGI, pärandkultuurikeskus (40 km Kuressaarest ja 20 km Kaali kraatritest) Angla külas ootab Sind nelja tee ristis sajandivanune tuulikumägi oma 4 pukktuuliku ja hollandi tuuleveskiga.   Saate näha tuule j...
Asukoht: Kärla alevik, Kärla vald, Saaremaa
Kärla kirik rajati arvatavasti 14. sajandi algul, 1556. a. tulekahjus sai see rängalt kannatada. 1842. - 1843. aastal toimunud põhjaliku ümberehituse käigus sai hoone klassistliku ilme. Kärla kirikus paikneb Eesti kaunimaid renessansspuuskultuuri...
Valdkond: Muuseumid
Asukoht: Lossihoov tn 1, Kuressaare linn, Saaremaa, 93810
Saaremaa Muuseum on Eesti vanimaid (asutatud 1865) ja suurimaid muuseume, mida igal aastal külastab 70–80 tuhat inimest. Maakonnamuuseumina on see üks peamisi Saaremaa kui eripärase looduse, ajaloo ja kultuuriga piirkonna identiteedi säilitajaid ja tuge...

Otsi Eesti kaardilt

Kaardiotsing võimaldab leida endale sobiva turismiobjekti ka pakutavate teenuste järgi.
Eesti kaart

Otsi turismiettevõtteid

Sulle huvipakkuva teenuse leidmiseks vali otsingufiltrist sobiv valdkond ja piirkond või kasuta märksõnaotsingut.
Valdkond:
Piirkond:
Märksõna: