Avalehele Vali keel:

Vaatamisväärsused Eestis

Märksõna:
Piirkond:
Valdkond:

Paide kirik

Prindi
Valdkond Arhitektuurilised vaatamisväärsused, Kirikud
Asukoht
Keskväljak 1, Paide linn, Järvamaa
Koordinaadid 58.887405, 25.570522
GPS: 58° 53' 15" N, 25° 34' 14" E
Telefon (+372) 385 1181
Mobiil (+372) 581 91414
E-post paide@eelk.ee
Koduleht http://www.paidekirik.ee

Paides on kirik eksisteerinud juba 13. sajandist alates, algul ordulinnuses, pärast ka linnas. Nii Liivi sõjas kui Põhjasõjas on kirik korduvalt hävitatud. Alles 1767.a. asuti linnas uue kiriku ehitamisele. 1771.a. pandi ametlikult uue kirikuhoone nurgakivi. Uue kiriku sisseõnnistamine toimus 1786.a.

 

10. mail 1845.a. hävis kirik tulekahjus. 1847.-1848.a. ehitati G. Mühlenhauseni projekti järgi uus, neobaroksete sugemetega hilisklassitsistlik hoone. Kiriku välisilme kujundavad reljeefsete krohviraamistustega ümaraknad, portaalid ja dekoratiivkrohv sokliosas ning hoone nurkades.

1909.-1910.a. tehti kirikule viimased juurdeehitused- lääneosa sissepääs kirikusse, eeskoda, trepikäigud koorile, altariruum idaosasse.
Paide Püha Risti kirik on omanäoline Eesti kirikute seas, sest tema torn ei asetse mitte lääneküljel, vaid hoone keskel, lõunaküljel.

Paide kiriku interjöör on tagasihoidlik (liigendamata seinapinnad, lame lagi). Kooriruumi eraldab pikihoonest lai võidukaar. Kiriku sisustuses on tähtsamad neobaroksed altar ja kantsel ning haruldased, ühe autori (E. Rode) täiskomplekt aknavitraaþe. 10 vitraaþist on praeguseks restaureeritud 4 ja 2 käärkambri vitraaži. Samuti on käimas Paide kiriku katuse vahetus.

Broneeri või küsi lisainformatsiooni

Nimi *
Telefon
E-post
Broneering või päringu sisu.
Lisage ka inimeste arv ja ajavahemik. *
Selleks, et saaksime Teiega ühendust võtta, lisage telefoni number ja e-posti aadress!

Vaata lisaks

Valdkond: Muuseumid
Asukoht: Vetepere küla, Albu vald, Järvamaa, 73416
Eesti ühe tuntuma kirjandusklassiku Anton-Hansen Tammsaare sünnikodu.   Muuseum avati 1958.a. kirjaniku 80.sünniaastapäevaks.   Kompleksi kuuluvad elumaja, ait ja rehielamu, laut ning saunikute hooned.   ...
Asukoht: Veski 11, Paide linn, Järvamaa, 72713
Paide ordulinnuses asuvas Ajakeskuses Wittenstein on võimalus tõelise ajamasinaga rännata ja saada osa erinevatest ajaloosündmustest muinasajast tänapäevani. Kaheksal korrusel on loodud erinevate heli- ja valgusefektide, videoprogrammide ning illusiooni...
Asukoht: Mõnuvere küla, Albu vald, Järvamaa
See raba on Kõrvemaa üks suuremaid rabasid. Rabamassiivi suurus on ca 1000 hektarit. Rohkete laugastega maalilise kõrgraba omapäraks on raba kaheastmelisus ehk kahel erineval kõrgusel paiknev laukavöö. Kevadel ja sügisel peatub raba laugastikul tuhandei...

Otsi Eesti kaardilt

Kaardiotsing võimaldab leida endale sobiva turismiobjekti ka pakutavate teenuste järgi.
Eesti kaart

Otsi turismiettevõtteid

Sulle huvipakkuva teenuse leidmiseks vali otsingufiltrist sobiv valdkond ja piirkond või kasuta märksõnaotsingut.
Valdkond:
Piirkond:
Märksõna: