Avalehele Vali keel:

Vaatamisväärsused Eestis

Märksõna:
Piirkond:
Valdkond:

Tilsi mõis

Prindi
Valdkond Arhitektuurilised vaatamisväärsused, Mõisad; Lossid
Asukoht
Tilsi küla, Laheda vald, Põlvamaa
Koordinaadid 57.968334, 27.002501
GPS: 57° 58' 6" N, 27° 0' 9" E
Telefon (+372) 799 9342
E-post vald@laheda.ee
Koduleht http://tilsi.laheda.ee

Tilsi mõis (saksa k Tilsi) eraldati naabruses olevast Väimela mõisast 1749. aastal. Algul vahetas mõis tihti omanikke. Alates 1833. aastast oli mõis von Rothide omanduses, kelle kätte ta jäi kuni 1919. aasta võõrandamiseni.

Pikk ühekorruseline puidust peahoone on mõisa kerkinud mitmes järgus. Oma lõpliku kuju ja pikkuse sai hoone 19. sajandil teisel poolel, samal ajal kui hoone vanimad osad võivad pärineda 18. sajandist. Hoone fassaadi ilmestavad kaks kolmnurkviiludega eenduvat külgrisaliiti. Keskel paikneva sissepääsu ees on väike veranda.

 

Tee ja pikliku Tilsi järve vahelisel kitsal alal asus ka hulk kõrvalhooneid ning väike park. Varem avanes järvelt peahoonele kauneid vaateid, nüüdseks on suured puud need vaated varjanud. Ajalooliselt Tartu-Võru maanteelt läks Tilsile 3 kilomeetri pikkune tee, mille viimased paarsada meetrit olid kujundatud sirge sihiteena, mis suundus otse peahoone keskteljele. Peahoone esist auringi eraldas maanteest kaunikujuline historitsistlik värav, mida kaunistasid tuulelipud.

 

Võõrandamisjärgselt asus alates 1921. aastast mõisahoones aastakümneid lastekodu. Alates 1978. aastast, mil vahetus läheduses valmis lastekodu uus hoone, on mõisahoone seisnud kindla kasutuseta, kuid säilinud. Alles on ka kaunis väravaehitis; samuti ka mitmeid kõrvalhooneid, mida on küll paljus ümber ehitatud.

Ajaloolise jaotuse järgi Võrumaale Põlva kihelkonda kuulunud mõis jääb kaasajal Põlvamaale Laheda valla territooriumile.

Broneeri või küsi lisainformatsiooni

Nimi *
Telefon
E-post
Broneering või päringu sisu.
Lisage ka inimeste arv ja ajavahemik. *
Selleks, et saaksime Teiega ühendust võtta, lisage telefoni number ja e-posti aadress!

Vaata lisaks

Asukoht: Põlvamaa, 64122
Piusa koobastiku looduskaitseala (45,64 ha) asub Orava vallas. Matkata saab 1,4 km pikkusel tähistatud õpperajal. Piusa koopad tekkisid 1922. aastal, mil sealset klaasliivaks sobivat kvartsliiva hakati maa-alustes käikudes kaevandama. Koopad o...
Asukoht: Põlva vald, Põlvamaa
Taevaskojad on Põlvamaa üks peamisi vaatamisväärsusi, mis meelitavad Ahja jõe äärde loodusesõpru nii lähedalt kui kaugelt. Taevaskodade loodusparki minnes jõuab matkaja kõigepealt Saessaare jõetammi ja hüdroelektrijaama juurde. Suvel on võimalus mööda j...
Asukoht: Kiidjärve küla, Vastse-Kuuste vald, Põlvamaa, 63604
Ahja jõe ürgoru maastikukaitseala paikneb Ahja jõe keskjooksul, Koorvere ja Valgesoo veski vahel. Selle ala pikkuseks on 18 kilomeetrit. Maastikukaitseala (1101 ha) asutati 1957. aastal Ahja jõe keskjooksul asuvate devoni liivakivipaljandite, mit...

Otsi Eesti kaardilt

Kaardiotsing võimaldab leida endale sobiva turismiobjekti ka pakutavate teenuste järgi.
Eesti kaart

Otsi turismiettevõtteid

Sulle huvipakkuva teenuse leidmiseks vali otsingufiltrist sobiv valdkond ja piirkond või kasuta märksõnaotsingut.
Valdkond:
Piirkond:
Märksõna: