Avalehele Vali keel:

Vaatamisväärsused Eestis

Märksõna:
Piirkond:
Valdkond:

Pakri tuletorn - Eesti kõrgeim tuletorn

Prindi
Valdkond Turismiobjektid, Ajaloolised vaatamisväärsused, Arhitektuurilised vaatamisväärsused, Looduskaitsealad
Asukoht
Pakri poolsaar
Koordinaadid 59.387527, 24.037712
GPS: 59° 23' 15" N, 24° 2' 16" E
Mobiil (+372) 555 76087
E-post andrus@paldiski360.ee
Koduleht http://paldiski360.ee
Teenused

Pakri tuletorn on Eesti kõrgeim tuletorn. Asub Harjumaal Pakri poolsaare loodetipul kõrgel paeklindi äärel ja märgistab põhjaranniku merepoolset serva tähtsa laevatee ääres ning aitab orienteeruda.

 

Rõdu ja laternaruumiga punase paekivitorni kõrgus jalamist on 52 meetrit ja tule kõrgus merepinnast on 73 meetrit.

Tuletorn ehitati 1889. aastal ja on kasutusel ka praegu ning on kõrgeim tuletorn Eestis.

 

Tuletornilaadne ehitis võis Pakri poolsaare kõrgel kaldapealsel olla juba Rootsi võimu ajal 17. sajandil.

 

1724. aastal püstitati seoses Peeter I käsul uus paekivist tuletorn, mille asukoha olevat Peeter I ise ehitajatele kätte näidanud, kui ta 1723. aastal Paldiskit kui tulevast Vene mereväe põhibaasi külastas.

 

1760. aastal ehitati poolsaarele uus 48 jala kõrgune paekivist tuletorn. Võimalik, et tegemist oli varasema torni rekonstrueerimisega.

 

1889. aastal valmis 80 m kaugusel vanast Pakri tuletornist uus kivist tuletorn, mis oli oma 52 meetriga Eesti randade sihvakaim. Vana tuletorn oli kalda- varingu tõttu jäänud paeklindi servale ohtlikult lähedale, mistõttu lammutati see mõne aja pärast kuni esimese korruseni maha ja kasutati edaspidi petrooleumilaona.

 

1903. aastal ehitati tuletornist põhja poole pneumaatilise sireeni jaoks eraldi hoone ja motoristide elamu. 1930. aastatel anti tuletorn Mereside posti alluvusse. Kompleksile ehitati juurde vaatlustorn ja signalistide elamu.

 

II maailmasõjas, 1941. aastal said teenindushooned ja tuletorni valgusseade tugevalt kannatada, mistõttu enamus teenindushooneid tuli uuesti rajada. Uuefunktsioonilise hoonena ehitati 1950. aastatel juurde generaatorihoone, kus asusid diiselgeneraatorid ning raadiomajaka- ja udusignalisatsiooni seadmed. Teenindushoonetest on säilinud kolm elamut, kelder, saun, generaatorihoone ja kaks ladu. 2001. aastal restaureeriti tuletorni põhjalikult.

 

Tuletornikompleks on kultuurimälestisena riikliku kaitse all ja tuletorn kuulub The International Association of Marine Aids to Navigation and Lighthouse Authorities (IALA) koostatud 100 tuletorni-arhitektuurimälestise nimekirja.

 

Pakri vana tuletorni osaliselt säilinud kehandit ei ole enam võimalik kaua imetleda, kuna meri on uhtunud kõrge kaldaaluse tühjaks ja on ainult aja küsimus, millal vana tuletorn merre vajub.

 

 

Pakri tuletorni lahtiolekuajad:


01.05 - 30.09 Avatud igapäevaselt: 10:00 - 20:00

01.10 - 30.04 Avatud laup. ja pühap. 12.00-19.00 (muudel aegadel kokkuleppel).

 

www.pakrituletorn.ee

 

Fotod: Rainer Süvirand


 

Broneeri või küsi lisainformatsiooni

Nimi *
Telefon
E-post
Broneering või päringu sisu.
Lisage ka inimeste arv ja ajavahemik. *
Selleks, et saaksime Teiega ühendust võtta, lisage telefoni number ja e-posti aadress!

Vaata lisaks

Valdkond: Muuseumid
Asukoht: Vesilennuki 6, Tallinn, Harjumaa, 10415
Tere tulemast pardale, tere tulemast suurde kogu pere seiklusesse! Kogu maailmas unikaalseid vesilennukite angaarid ja Lennusadama kompleks valmisid algselt Peeter Suurem merekindluse osana aastail 1916 - 1917. Legendid ärkavad ellu - Sind...
Asukoht: Kuremäe küla, Illuka vald, Ida-Virumaa
Eestis ainuke tegutsev vene-õigeusu nunnaklooster. Asub piirkonna kõrgeimal künkal, maalilisel Kuremäel. Õigeusklike räägitud legendi järgi näinud kohalikud talupojad XVI sajandil siinsel mäel imepärast ilmutust ja leidnud hiljem iidse tamme jala...
Asukoht: Rakvere Vallimägi, Rakvere linn, Lääne-Virumaa, 44306
     Rakveres asuv linnus pakub kogu perele palju põnevat!   Linnusesse tulles sattud 16. sajandi linnuse elu-olu kujutavasse teemaparki, kus nii väikesed kui suured saavad veeta põneva päeva, kehastuda ...

Otsi Eesti kaardilt

Kaardiotsing võimaldab leida endale sobiva turismiobjekti ka pakutavate teenuste järgi.
Eesti kaart

Otsi turismiettevõtteid

Sulle huvipakkuva teenuse leidmiseks vali otsingufiltrist sobiv valdkond ja piirkond või kasuta märksõnaotsingut.
Valdkond:
Piirkond:
Märksõna: