Avalehele Vali keel:

Vaatamisväärsused Eestis

Märksõna:
Piirkond:
Valdkond:

Sillamäe Mere puiestee koos trepiga

Prindi
Valdkond Ajaloolised vaatamisväärsused, Ajaloolised vaatamisväärsused, Arhitektuurilised vaatamisväärsused
Asukoht
Keskväljak, Sillamäe linn, Ida-Virumaa
Koordinaadid 59.396915, 27.763336
GPS: 59° 23' 49" N, 27° 45' 48" E
Telefon (+372) 392 5700
E-post turism@sillamae.ee
Koduleht http://www.sillamae.ee

Linnaväljakult, kõrgelt pangapealselt mere poole viib lai trepp ja paraadne bulvar. Väljakult laskub alla suurejooneline trepp, mis jätkub avara teljelise bulvarina pidulikult dekoreeritud elamute vahel kuni mereni.

Vaade väljakult alla üle paraadsete elamukvartalite piiritule merele on nii hingemattev, et kannatab võrrelda Odessaga. Väljakul on trepi kõrval säilinud omaette klassitsistlikult vormistatud ehitisena autahvel, kuhu algselt asetati tööeesrindlaste, kommunismiõnne sepitsejate portreid. 

 

Trepistik ja Mere puiestee on täna ühed Sillamäe sümbolid, ja väljendavad ilmekalt stalinistliku neoklassitsismi ideoloogiat. Arhitektuur oli nõukogude ajal ka propagandavahendiks, mille kaudu võim kõneles rahvaga. Klassitsism valiti nõukogude arhitektuuriks, võttes arvesse selle suurt retoorilist potentsiaali. Stalini soov oligi ehitada ilusat riiki, mis väljendaks sotsialistliku elu õnne ja ilu. Stalinistlik neoklassitsism oli võimu-arhitektuur. Võim suhtles inimestega tseremoniaalselt, allutavalt. Võimsad sammastikud, trepistikud, üle-elulised mõõtkavad panevad inimese tundma võimu kohalolu ja enda tühisust.

Et kujund oleks täielik, ehiti keskväljakult mere poole viiv trepp skulptuuride ja elusate palmidega (talveks viidi palmid kasvuhoonetesse, kust need kevade saabudes jälle välja toodi).
 
Puiestee ise on 1950. aastatele omase sümmeetrilise lahendusega. Kahelt poolt ääristavad puiestee keskmist osa stalinistlikus neoklassitsistlikus stiilis dekoreeritud fassaadidega hooned. Puiestee alumises osas kulgeb merega paralleelselt Sõtke jõgi, mis paarisaja meetri pärast suubub merre. Et nõukogude ajal oli Sillamäe salajane linn ja tegu oli piiritsooniga, suunati inimesi merest eemale ja puiestee merepoolne osa pole lõpuni välja ehitatud. Kuid praegu on puiestee lõppu plaanitud rajada endiste aegade stiili järgiv jalakäijatesild, paviljon ja kolonnaad.

 

NB! 2017. aastal rekonstrueeris Sillamäe linn ühe oma “pärlitest“ ja kõige väärikamatest tänavatest – Mere puiestee.
Tänu projektile avanes Sillamäe elanikele ja külalistele täiesti uuenenud Mere puiestee koos laia allee, ajalooliste elementide, uute objektide ja mugava ligipääsuga merele. Puiestee keskseks elemendiks on ajalooline lehtla ja ilus arhitektuuriline ansambel mere ääres.

 

Kavas on rajada veel rannapromenaad, mis ühendab reisi- ja jahisadamat kesklinnaga, mis moodustab rekonstrueeritud Mere puiesteega ühtse terviku. Rajatav promenaad iseloomustab Sillamäed kui merelinna, ühtlasi rõhutades selle ajaloolist eripära. Promenaad ei ole mõeldud üksnes jalutamiseks, vaid projekti põhjal kavandatakse promenaadile merre ulatuvaid sildu, sportimisala, kohvikut, vabaõhulava, mitut vaatetorni. Sillamäe linna ranna-ala kujuneb oluliseks arengutsooniks ja atraktiivseks puhkealaks.

 

Promenaad valmib 2021. aastaks. Samaaegselt on plaanis reisisadama ning Sillamäe väikesadama valmimine, mis loovad komplektse merelinnaku.

 

 

TURISMIINFOPUNKT SILLAMÄE KULTUURIKESKUSES
Kesk tn 24
Avatud E-R 8.00-17.00
+372 39 25 700
 
TURISMIINFOPUNKT SILLAMÄE LINNAVALITSUSES
Kesk tn 27
Avatud E-R 8.00-17.00
 
TURISMIINFOPUNKT SILLAMÄE MUUSEUMIS
Kajaka tn 17a
Avatud T-R 10.00-18.00, L 10.00-16.00
 
TURISMIINFOPUNKT SILLAMÄE RAAMATUKOGUS
Viru pst 26
Avatud E-R 11.00-18.00, L 10.00-17.00

Broneeri või küsi lisainformatsiooni

Nimi *
Telefon
E-post
Broneering või päringu sisu.
Lisage ka inimeste arv ja ajavahemik. *
Selleks, et saaksime Teiega ühendust võtta, lisage telefoni number ja e-posti aadress!

Vaata lisaks

Asukoht: Kuremäe küla, Illuka vald, Ida-Virumaa
Eestis ainuke tegutsev vene-õigeusu nunnaklooster. Asub piirkonna kõrgeimal künkal, maalilisel Kuremäel. Õigeusklike räägitud legendi järgi näinud kohalikud talupojad XVI sajandil siinsel mäel imepärast ilmutust ja leidnud hiljem iidse tamme jala...
Valdkond: Muuseumid
Asukoht: Kohtla-Nõmme alev, Jaama tänav 100, Toila vald, Ida-Virumaa, 30503
Endisesse Kohtla kaevandusse on rajatud maa-alune muuseum.   Giidiga ekskursioonil saad näha, kuidas toimub põlevkivi kaevandamine ja milliseid masinaid ning tehnikat selleks kasutati.   Sõita saad maa-aluse rongiga ja ...
Asukoht: Peterburi mnt 2, Narva linn, Ida-Virumaa, 20308
Narva Linnus on Eesti vanimaid ja suurimaid linnuseid (ehit. 13.-17. saj.)  moodustades Narva Jõe vastaskaldal asuva Ivangorodi kindlusega ainulaadse arhitektuuriansambli Põhja-Euroopas.   Külastajatele on avatud linnuse kolm tiiba...

Otsi Eesti kaardilt

Kaardiotsing võimaldab leida endale sobiva turismiobjekti ka pakutavate teenuste järgi.
Eesti kaart

Otsi turismiettevõtteid

Sulle huvipakkuva teenuse leidmiseks vali otsingufiltrist sobiv valdkond ja piirkond või kasuta märksõnaotsingut.
Valdkond:
Piirkond:
Märksõna: