Avalehele Vali keel:

Vaatamisväärsused Eestis

Märksõna:
Piirkond:
Valdkond:

Langevoja juga

Prindi
Valdkond Looduslikud vaatamisväärsused, Looduslikud vaatamisväärsused
Asukoht
Sõtke küla, Vaivara vald, Ida-Virumaa
Koordinaadid 59.378613, 27.760000
GPS: 59° 22' 43" N, 27° 45' 36" E

Langevoja juga (rahvasuus Sorro kosk) asub Vaivara vallas, Sillamäe linnast ~1 km lõunas, Sõtke orgu vasakult (läänest) laskuval lühikesel ojal – Langevojal.
Juba sillast alates on oja uuristanud paari meetri sügavuse oru, mis joa kohal ja sellest pärivoolu laieneb 12 meetrilt paarikümne meetrini. Enne joa astangut langeb vesi astmeliselt 1,5 meetrit, umbes 5 meetri ulatuses. Joa kõrguse kohta on saadud erinevaid andmeid: 5,2 m /5/ ja 3,3 m/4/. Mõõtmise erinevuse põhjus pole selge (varingud?).
Joaastangus paljanduvad alt-üles Varangu, Latorpi, Volhovi ja Kunda lademe kivimid. Tänu kivimite erinevale vastupidavusele on joaastang alt õõnes paari meetri sügavuselt: õõnsus on kõige sügavam glaukoniitliiva kihi kohal. Joa ees olevas madalas hiiukirnus, nagu ka joaastangu kõige alumises osas paljanduvad diktüoneemaargilliidi kihid. Kanjoni seinas paljanduvad ka Pakerordi lademe oobolosliivakivid.
Joast pärivoolu kanjoni sügavus küünib 10 meetrini. Kanjoni suunda ja joa taganemisprotsessi on mõjutanud rohked tektoonilised lõhed. Millest ja millal tihelõhelisus tekkis, ei oska keegi täpselt öelda, kuid ei ole välistatud, et selle põhjustajaks võis olla mandriliustiku surve savide märgumise tõttu ebastabiilseks muutunud aluspõhjakivimitele.
Langevoja on põhiliselt allikatoiteline, arvestatava valgala puudumise tõttu jääb ta suviti sageli kuivaks. Joast 300 m allavoolu suubuvad nii oja kui org vastavalt Sõtke jõkke ja orgu. 24 km pikkune ja 94 km² valgalaga Sõtke jõgi.

Broneeri või küsi lisainformatsiooni

Nimi *
Telefon
E-post
Broneering või päringu sisu.
Lisage ka inimeste arv ja ajavahemik. *
Selleks, et saaksime Teiega ühendust võtta, lisage telefoni number ja e-posti aadress!

Vaata lisaks

Asukoht: Kuremäe küla, Illuka vald, Ida-Virumaa
Eestis ainuke tegutsev vene-õigeusu nunnaklooster. Asub piirkonna kõrgeimal künkal, maalilisel Kuremäel. Õigeusklike räägitud legendi järgi näinud kohalikud talupojad XVI sajandil siinsel mäel imepärast ilmutust ja leidnud hiljem iidse tamme jala...
Valdkond: Muuseumid
Asukoht: Kohtla-Nõmme alev, Jaama tänav 100, Toila vald, Ida-Virumaa, 30503
Endisesse Kohtla kaevandusse on rajatud maa-alune muuseum.   Giidiga ekskursioonil saad näha, kuidas toimub põlevkivi kaevandamine ja milliseid masinaid ning tehnikat selleks kasutati.   Sõita saad maa-aluse rongiga ja ...
Asukoht: Peterburi mnt 2, Narva linn, Ida-Virumaa, 20308
Narva Linnus on Eesti vanimaid ja suurimaid linnuseid (ehit. 13.-17. saj.)  moodustades Narva Jõe vastaskaldal asuva Ivangorodi kindlusega ainulaadse arhitektuuriansambli Põhja-Euroopas.   Külastajatele on avatud linnuse kolm tiiba...

Otsi turismiettevõtteid

Sulle huvipakkuva teenuse leidmiseks vali otsingufiltrist sobiv valdkond ja piirkond või kasuta märksõnaotsingut.
Valdkond:
Piirkond:
Märksõna: