Avalehele Vali keel:

Turismiettevõtted

Märksõna:
Piirkond:
Valdkond:

Loona Mõis

Prindi
Valdkond Arhitektuurilised vaatamisväärsused, Mõisad; Lossid
Asukoht
Loona mõis, Loona küla, Kihelkonna vald, Saaremaa, 93401
Koordinaadid 58.332722, 22.021317
GPS: 58° 19' 58" N, 22° 1' 17" E

Pika ja keeruka ehitusloo ilmekaks näiteks on Loona väikemõis Kihelkonna kihelkonnas.
Hoone varasemad osad pärinevad keskajast, keldri kujundavad vasallilinnuse müürid, kus on säilinud peasissepääsu riivpalgi niþid, müüritrepp, raidkivi fragmendid. 17. sajandil valmis varasemast mingil ajal tuleroaks langenud ehitisest säilinud müüriosi kasutades uus, võlvitud roovialusega mõisamaja.

Järgnev suurem ehitusperiood sai teoks 1785. - 86. aastatel, mil hoone omandas põhiosas oma hilisema väliskuju. Neljas ning selle praeguse arhitektuuri suhtes otsustavaks kujunenud ehitusetapp on seostatav 19. sajandi 20 -ndate aastatega.

Loona kivimaja Maitsekalt valitud detailidega (näit. esifassaadi kolmnurkviil, vabatrepp keskteljel) saavutati kooskõla nii ehitise üldproportsioonide kui kogu ansambli kompaktse, geomeetriliselt suletud ehituslaadiga.

Hoonestusele liitub meeleolukas pargiala, mida varem ilmestasid pargipaviljonid, rikkalikus arvus ning kujunduses dolomiidist dekoratiivdetailid: lõvikuju, kraatervaasid jne.

Nii võib suhteliselt väike ning ehituslikult esimesel pilgul tagasihoidlikuna näiv mõisamaja sisaldada enda nii mõndagi huvipakkuvat, isegi üllatuslikku.

Broneeri või küsi lisainformatsiooni

Nimi *
Telefon
E-post
Broneering või päringu sisu.
Lisage ka inimeste arv ja ajavahemik. *
Selleks, et saaksime Teiega ühendust võtta, lisage telefoni number ja e-posti aadress!

Vaata lisaks

Valdkond: Turismiobjektid
Asukoht: Angla küla, Leisi vald, Saaremaa
ANGLA TUULIKUMÄGI, pärandkultuurikeskus (40 km Kuressaarest ja 20 km Kaali kraatritest) Angla külas ootab Sind nelja tee ristis sajandivanune tuulikumägi oma 4 pukktuuliku ja hollandi tuuleveskiga.   Saate näha tuule j...
Asukoht: Kärla alevik, Kärla vald, Saaremaa
Kärla kirik rajati arvatavasti 14. sajandi algul, 1556. a. tulekahjus sai see rängalt kannatada. 1842. - 1843. aastal toimunud põhjaliku ümberehituse käigus sai hoone klassistliku ilme. Kärla kirikus paikneb Eesti kaunimaid renessansspuuskultuuri...
Valdkond: Muuseumid
Asukoht: Lossihoov tn 1, Kuressaare linn, Saaremaa, 93810
Saaremaa Muuseum on Eesti vanimaid (asutatud 1865) ja suurimaid muuseume, mida igal aastal külastab 70–80 tuhat inimest. Maakonnamuuseumina on see üks peamisi Saaremaa kui eripärase looduse, ajaloo ja kultuuriga piirkonna identiteedi säilitajaid ja tuge...

Otsi Eesti kaardilt

Kaardiotsing võimaldab leida endale sobiva turismiobjekti ka pakutavate teenuste järgi.
Eesti kaart

Otsi turismiettevõtteid

Sulle huvipakkuva teenuse leidmiseks vali otsingufiltrist sobiv valdkond ja piirkond või kasuta märksõnaotsingut.
Valdkond:
Piirkond:
Märksõna: