Avalehele Vali keel:

Ettevõtte otsing

Märksõna:
Piirkond:
Valdkond:

Maidla mõis

Prindi
Valdkond Arhitektuurilised vaatamisväärsused, Mõisad; Lossid
Asukoht
Mõisa 1, Maidla küla, Maidla vald, Ida-Virumaa, 42319
Koordinaadid 59.336094, 27.013622
GPS: 59° 20' 10" N, 27° 0' 49" E

Maidla küla on esmakordselt kirjalikult mainitud Taani hindamisraamatus 1241. aastal. Küla nimeks hindamisraamatus oli „Maydalae” ning see oli 10 adramaad suur ja kuulus kohalikule vanemale dominus Saxole. Maidla küla on andnud nime ka Eesti päritolu Maydellide aadlisuguvõsale.

1404. aastal läänistas ordumeister Konrad von Vietinghoff ühe adramaa Maidla külast Hinke Maydelile. Kirjalikult nimetati Maidlat esimest korda mõisaks 1465. aastal, mil koha omanikuks oli Evald Maydel. 15. sajandi lõpul omandas mõisa Otto Tuwe, 16.–17. sajandil on mõisa omanikena ära märgitud Bremenid ja Brakelid.

Mõisa ajaloo seisukohast on tähtis Wrangelite valitsusaeg, mis algas 1689. aastal, kui Maidla mõisa omanikuks sai kapten Carl Wrangel. Wrangelite valitsemise ajal arenes Maidlast suursugune mõis, mille krooniks on 1767. aastal Georg Ludwig von Wrangeli juhendamisel valminud peahoone, mis on koos häärberitega tänaseni hästi säilinud. Wrangelite perekonna valdusesse jäi mõis kuni aastani 1877, mil see läks Marie von Wrangeli kaasavarana Hermann Lövis of Menari omandusse.

Maidla mõisa peahoone (härrastemaja) on kõrge kelpkatusega barokne ehitis, mille seinad on jaotatud liseenidega. Maidlat kutsutakse „sädelevaks mõisaks“, sest seinakrohv sisaldab klaasikilde, mis päikese käes helgivad. Lisaks klaasikildudele on krohvi sees ka söetükke.

Mõisakompleksi kuuluvad kunagised härrastemaja, teenijatemaja, aednikumaja, valitsejamaja, mõisa kelder, mõisa ait ja moonekatemaja. Samuti on mõisakompleksi endisaegsest hoonestusest osaliselt säilinud  ka tuuleveski varemed, nuumhärgade lauda varemed ja endise viinaköögi keldrid. Alates 1925. aastast asub mõisas kool, peahoones on õppeklassid, endises teenijatemajas paiknevad tööõpetuse ruumid, valitsejamajas asub lasteaed, kunagises mõisa aidas asub noortemaja ja moonekatemajas noortekeskus.

Broneeri või küsi lisainformatsiooni

Nimi *
Telefon
E-post
Broneering või päringu sisu.
Lisage ka inimeste arv ja ajavahemik. *
Selleks, et saaksime Teiega ühendust võtta, lisage telefoni number ja e-posti aadress!

Vaata lisaks

Asukoht: Kuremäe küla, Illuka vald, Ida-Virumaa
Eestis ainuke tegutsev vene-õigeusu nunnaklooster. Asub piirkonna kõrgeimal künkal, maalilisel Kuremäel. Õigeusklike räägitud legendi järgi näinud kohalikud talupojad XVI sajandil siinsel mäel imepärast ilmutust ja leidnud hiljem iidse tamme jala...
Valdkond: Muuseumid
Asukoht: Kohtla-Nõmme alev, Jaama tänav 100, Toila vald, Ida-Virumaa, 30503
Endisesse Kohtla kaevandusse on rajatud maa-alune muuseum.   Giidiga ekskursioonil saad näha, kuidas toimub põlevkivi kaevandamine ja milliseid masinaid ning tehnikat selleks kasutati.   Sõita saad maa-aluse rongiga ja ...
Asukoht: Peterburi mnt 2, Narva linn, Ida-Virumaa, 20308
Narva Linnus on Eesti vanimaid ja suurimaid linnuseid (ehit. 13.-17. saj.)  moodustades Narva Jõe vastaskaldal asuva Ivangorodi kindlusega ainulaadse arhitektuuriansambli Põhja-Euroopas.   Külastajatele on avatud linnuse kolm tiiba...

Otsi Eesti kaardilt

Kaardiotsing võimaldab leida endale sobiva turismiobjekti ka pakutavate teenuste järgi.
Eesti kaart

Otsi turismiettevõtteid

Sulle huvipakkuva teenuse leidmiseks vali otsingufiltrist sobiv valdkond ja piirkond või kasuta märksõnaotsingut.
Valdkond:
Piirkond:
Märksõna: