Avalehele Vali keel:

Ettevõtte otsing

Märksõna:
Piirkond:
Valdkond:

Lüganuse kirik

Prindi
Valdkond Arhitektuurilised vaatamisväärsused, Kirikud
Asukoht
Papli 32, Lüganuse alevik, Lüganuse vald, Ida-Virumaa, 43301
Koordinaadid 59.378864, 27.040449
GPS: 59° 22' 44" N, 27° 2' 26" E

Lüganuse kirik on pühitsetud Ristija Johannesele. Kuigi juba Taani hindamisraamat teatab Lüganusel põllumaad omavast preestrist, toimub kiriku kirjalik esmamainimine alles 1373. a. Pikihoone sai oma praeguse kuju ilmselt 14. sajandil.
Eestis ainuesinevad otsaviilude kaunistusi varjavad 15. sajandist pärinev altariruum ja Eestis haruldane ümartorn.
1595.aastal seisid kiriku raud ustel veel Taube vapp, keda arvatakse olevat kiriku rajaja. 1689.aastast mainitakse ehitajaks Kurt e. Johan Lygenhusen.
Põhjasõjas jäi kirik puutumata, kuna keegi oli uksele kinnitanud venekeelse sedeli: "Selle maja, mis pühendatud Kristusele, jätab iga kristlane õiglaselt terveks."
1941. a. süttis kirik sõjategevusest. Tuhaks sai kõik, mis ei olnud kivist. Kogudus taastas kiriku 1951. a. Tornikiiver sai algse kuju tagasi 1987. a.
1995. a. valmis kunstnik R.Hütti altarivitraaþ "Kristuse taevaminek" ja aasta hiljem altariruumi lõunaakna vitraaþ. Kirikut ümbritsev vana surnuaed on ilmselt kogudusega ühevanune.
Kuituurilooliselt väärivad märkimist 1694. a. koguduse juurde asutatud köstrikool ja 1855. a. tänini tegutsev kirikukoor, mis on üks vanimaid Eestis.
1788-1795. a. oli koguduse õpetajaks tuntud kirja- ja keelemees Otto Wilhelm Masing. 1973-1985. a. teenis kogudust hilisem piiskop Heinar Soone.

 

Broneeri või küsi lisainformatsiooni

Nimi *
Telefon
E-post
Broneering või päringu sisu.
Lisage ka inimeste arv ja ajavahemik. *
Selleks, et saaksime Teiega ühendust võtta, lisage telefoni number ja e-posti aadress!

Vaata lisaks

Asukoht: Kuremäe küla, Illuka vald, Ida-Virumaa
Eestis ainuke tegutsev vene-õigeusu nunnaklooster. Asub piirkonna kõrgeimal künkal, maalilisel Kuremäel. Õigeusklike räägitud legendi järgi näinud kohalikud talupojad XVI sajandil siinsel mäel imepärast ilmutust ja leidnud hiljem iidse tamme jala...
Valdkond: Muuseumid
Asukoht: Kohtla-Nõmme alev, Jaama tänav 100, Toila vald, Ida-Virumaa, 30503
Endisesse Kohtla kaevandusse on rajatud maa-alune muuseum.   Giidiga ekskursioonil saad näha, kuidas toimub põlevkivi kaevandamine ja milliseid masinaid ning tehnikat selleks kasutati.   Sõita saad maa-aluse rongiga ja ...
Asukoht: Peterburi mnt 2, Narva linn, Ida-Virumaa, 20308
Narva Linnus on Eesti vanimaid ja suurimaid linnuseid (ehit. 13.-17. saj.)  moodustades Narva Jõe vastaskaldal asuva Ivangorodi kindlusega ainulaadse arhitektuuriansambli Põhja-Euroopas.   Külastajatele on avatud linnuse kolm tiiba...

Otsi Eesti kaardilt

Kaardiotsing võimaldab leida endale sobiva turismiobjekti ka pakutavate teenuste järgi.
Eesti kaart

Otsi turismiettevõtteid

Sulle huvipakkuva teenuse leidmiseks vali otsingufiltrist sobiv valdkond ja piirkond või kasuta märksõnaotsingut.
Valdkond:
Piirkond:
Märksõna: