Avalehele Vali keel:

Ettevõtte otsing

Märksõna:
Piirkond:
Valdkond:

Helme ordulinnuse varemed

Prindi
Valdkond Arhitektuurilised vaatamisväärsused, Ajaloolised vaatamisväärsused, Varemed
Asukoht
Kirikuküla, Helme vald, Valgamaa
Koordinaadid 58.016945, 25.880556
GPS: 58° 1' 1" N, 25° 52' 50" E

Linnuse müüri jäänused ja põhiplaan lubavad arvata, et ehitis pärineb 14. sajandi algusest.
Linnus paikneb kohati kuni 20 m kõrgusel jõeäärsel neemikul ja sellel oli vaid üks, lõunasse avanev sissepääs, mida kaitses vallikraav. Linnust ümbritses müür, mille sisemisel küljel asusid kogu selle ulatuses mitmesugused ruumid.
Tänaseni säilinud kõrged aknaavadega maakivimüürid. Ordulinnuse vanimaks ja huvitavaimaks osaks peetakse tornilaadset ehitist linnuse keskosas. Neemiku lõunapoolset osa nimetatakse Silla- ehk Keldrimäeks. See oli eelkindlustus lossi peavärava ees, kust viis sild üle kraavi.

Liivi sõjas jäi Helme linnus imekombel puutumata ja saatus soosis linnust ka Rootsi-Poola sõdade ajal 1600-20ndatel aastatel. Linnus hävis 1658. aastal Vene-Rootsi sõjas, sest rootslastel ei olnud jõudu, et linnust kaitsta. Linnuse lasksid rootslased ise õhku ning taganesid.

Linnus kohta ringleb legend, et targa soovitusel müüritud ordulossi seina Anne-nimeline tüdruk. Ta olnud ise nõus, sest tütarlaps ei teadnud, mida tähendab ehitajate salakaval küsimus: "Kes tahab lossi võtmeid hoida?" Sissemüüritud neiu nime ei tohtinud vaenlased teada, muidu pidi kaduma lossi ümbritsev uduloor ja kaitsejõud.
Ükskord piiranud vaenlane lossi pikalt ja tulemuseta. Kavatsetud juba lahkuda, kui õnnestus kinni püüda allikast vett tooma läinud vana naine. Ähvarduste peale öelnud ta välja saladuse-sissemüüritud tüdruku nime. Kohe kadunud ka udu ja linnuse kaitsejõud, mille tagajärjel linnus vallutatud ja hävitatud.

Broneeri või küsi lisainformatsiooni

Nimi *
Telefon
E-post
Broneering või päringu sisu.
Lisage ka inimeste arv ja ajavahemik. *
Selleks, et saaksime Teiega ühendust võtta, lisage telefoni number ja e-posti aadress!

Vaata lisaks

Asukoht: Mäe tn 23, Otepää vallasisene linn, Valgamaa
1882. aastal leiti siit suure puu kõrvalt mürgitatult esimene Otepää apteeker proviisor Jürvelson ja sellest siis mäe nimi.   Apteekrimäe metsarada on 4 km pikkune tähistatud ring, mis algab ja lõpeb Otepää Spordihoone juurest Mäe tänav...
Asukoht: Barclay de Tolly mausoleumi park, Jõgeveste küla, Helme vald, Valgamaa
Michael Andreas Barclay de Tolly (1761-1818) oli vene armeejuhataja 1812. aasta sõjas, kes abiellus 1791.a  Helene Auguste Eleanore von Smitteniga. Oma naise kaudu sai väejuht Jõgeveste mõisa omanikuks.   26.mail 1818.a. Barclay de...
Asukoht: Ilmjärve küla, Otepää vald, Valgamaa
Ilmjärve koguduse asutamise päevaks loetakse 4. (16.) aprilli 1846, kui esimene luterlane õigeusklikuks salviti. Samal aastal võeti luteriusust õigeusku 3152 inimest ja pandi alus kogudusele. Ilmjärve kroonumõisa maa-alale ehitati 1848. aastal...

Otsi Eesti kaardilt

Kaardiotsing võimaldab leida endale sobiva turismiobjekti ka pakutavate teenuste järgi.
Eesti kaart

Otsi turismiettevõtteid

Sulle huvipakkuva teenuse leidmiseks vali otsingufiltrist sobiv valdkond ja piirkond või kasuta märksõnaotsingut.
Valdkond:
Piirkond:
Märksõna: