Avalehele Vali keel:

Ettevõtte otsing

Märksõna:
Piirkond:
Valdkond:

Türi kirik

Prindi
Valdkond Arhitektuurilised vaatamisväärsused, Kirikud
Asukoht
Wiedemanni 7, Türi linn, Järvamaa
Koordinaadid 58.808659, 25.434736
GPS: 58° 48' 31" N, 25° 26' 5" E
Telefon (+372) 387 8330
E-post turi@eelk.ee

Türi kolmelööviline kodakirik on ehitatud tõenäoliselt 13.saj. lõpul ning pühitsetud Pühale Martinile. Kaks paari ümarsambaid kannavad roieteta võlve. Nelinurkse lõikega vööndkaared toetuvad otsaga konsoolidele, mistõttu seinad on liigendamata. Võidukaar on kõrge.

 

Türi kirikus on rida detaile, mis muudavad ta teiste Järvamaa kirikute seas omanäoliseks. Üks oluline erinevus oli algselt läänetorni puudumine. Läänefassaadi allosas paikneb teravkaarne kaheastmeline raidportaal (esmakordselt Kesk-Eestis), mille kohal on ebatraditsiooniline pikk teravkaarne aken.

 

Idafassaad on kaunistatud petikniššide kompositsiooniga. Erinevalt teistest Järvamaa kirikutest on Türil peale lääneportaali ka lõunaportaal, mis oma rikkaliku kujunduse järgi oletades kaunistas kiriku tähtsamat sissepääsu. Kaheastmelise palestiku nurkadesse on paigutatud tüvesevõrudega sambad. Sammaste ja nende vaheposti kapiteelivööd kaunistavad lehemotiivid, mille vahele on paigutatud üksik pea.

 

Interjööri kooriruumi nurkades ja pikihoone idapoolses travees on konsooliotstes ainulaadsed raidmaskid. Esimene torn ehitati kirikule alles 1741.a., kivitorn aga 1865.-1867.a.

Kiriku interjööri kaunistavad 1630. aastatest pärinev kantsel ja 1693.a. valminud Chr. Ackermanni altar ning D.Hoffmanni vaimustavad akna vitraažid ja hiljuti valminud kivipõrand.

Broneeri või küsi lisainformatsiooni

Nimi *
Telefon
E-post
Broneering või päringu sisu.
Lisage ka inimeste arv ja ajavahemik. *
Selleks, et saaksime Teiega ühendust võtta, lisage telefoni number ja e-posti aadress!

Vaata lisaks

Valdkond: Muuseumid
Asukoht: Vetepere küla, Albu vald, Järvamaa, 73416
Eesti ühe tuntuma kirjandusklassiku Anton-Hansen Tammsaare sünnikodu.   Muuseum avati 1958.a. kirjaniku 80.sünniaastapäevaks.   Kompleksi kuuluvad elumaja, ait ja rehielamu, laut ning saunikute hooned.   ...
Asukoht: Veski 11, Paide linn, Järvamaa, 72713
Paide ordulinnuses asuvas Ajakeskuses Wittenstein on võimalus tõelise ajamasinaga rännata ja saada osa erinevatest ajaloosündmustest muinasajast tänapäevani. Kaheksal korrusel on loodud erinevate heli- ja valgusefektide, videoprogrammide ning illusiooni...
Asukoht: Mõnuvere küla, Albu vald, Järvamaa
See raba on Kõrvemaa üks suuremaid rabasid. Rabamassiivi suurus on ca 1000 hektarit. Rohkete laugastega maalilise kõrgraba omapäraks on raba kaheastmelisus ehk kahel erineval kõrgusel paiknev laukavöö. Kevadel ja sügisel peatub raba laugastikul tuhandei...

Otsi Eesti kaardilt

Kaardiotsing võimaldab leida endale sobiva turismiobjekti ka pakutavate teenuste järgi.
Eesti kaart

Otsi turismiettevõtteid

Sulle huvipakkuva teenuse leidmiseks vali otsingufiltrist sobiv valdkond ja piirkond või kasuta märksõnaotsingut.
Valdkond:
Piirkond:
Märksõna: