Avalehele Vali keel:

Ettevõtte otsing

Märksõna:
Piirkond:
Valdkond:

Pühajõe mõis

Prindi
Valdkond Arhitektuurilised vaatamisväärsused, Mõisad; Lossid
Asukoht
Pühajõe küla, Toila vald, Ida-Virumaa, 41701
Koordinaadid 59.407501, 27.529722
GPS: 59° 24' 27" N, 27° 31' 47" E

Pühajõe mõis (Pühhajõggi). Rüütlimõis, rajatud 17. saj alguses. Peahoone on ühekordne puithoone lameda viilkatusega. Seinad vooderdatud voodrilaudadega, alt kuni aknalaudadeni püstvooderdis. Esiküljel väike kinnine klaasitud veranda viilkatusega. Viiludel ja räästastel säilinud suurem osa puidust räästapitsi. Osaliselt säilinud aknaluugid. Hoonet võib lugeda XIX sajandi lõpu historistlikuks ehituseks. Praegu kasutusel elamuna.

 

Kupja maja on väike ühekordne massiivne kivihoone. Väliseinad krohvitud. Kõrge poolkelpkatusega. Aknad peaaegu ruudukujulised, ääristatud laiade ehisraamidega. Hoone keskel mantelkorsten. Ehitust võib lugeda XIX sajandi alguse või sajandivahetuse ehituseks.
    

Laut suur lõhutud maakividest ehitis, ehitatud ilmselt XX sajandi algul. Alguses kasutusel olnud rehena?
     Kuivati - paekiviehitus, ehitatud aastal 1862.
     Paekivist tõllakuur ja maakivist kaalumaja on kasutusel elamuna.
     Piimaköök on väike poolkelpkatusega kivihoone. Hoonele on külge ehitatud töökoda koos teisel korrusel olevate eluruumidega.
     Ait ja laut on rühm kahest kõrvutiasuvast hoonest. Ehitusaeg on dateeritud raidkiviga 1851.a. Omasid poolkelpkatuseid, seinad  krohvitud. Aida kohal on rekonstrueeritud elamu, laudast on säilinud vundament.
     Mõisas asub endise maantee ääres postijaama sepikoda.
     Park on väike, väheste puudega, mis on paigutatud üksikute stiilselt valitud vabade gruppidena peahoone ees piklikul väljakul. Pärnade kõrval on imposantsed lehisegrupid. Tegelikult on siin olnud kunagi vanem park, mida tähistab väga vanade pärnade rida jõe oru kaldal. Alles on 5 ca 200 aasta vanust puud, mis on riikliku kaitse all. Pühajõe mõisas on algselt olnud üks tiik mida puhastati 1963.a. ja 1990.a., teine tiik on rajatud 1996.a.
     Pühajõe mõisal oli enne talude müümist maad 1022 ha. 1897. aastal kui Jelissejev mõisa ära ostis, oli maad 227 ha. Peale Vabadussõda mõis riigistati ja jaotati asundustaludeks.
     Käesoleval ajal on Pühajõe mõisas 7 elamut, elanikke on 16.

Broneeri või küsi lisainformatsiooni

Nimi *
Telefon
E-post
Broneering või päringu sisu.
Lisage ka inimeste arv ja ajavahemik. *
Selleks, et saaksime Teiega ühendust võtta, lisage telefoni number ja e-posti aadress!

Vaata lisaks

Asukoht: Kuremäe küla, Illuka vald, Ida-Virumaa
Eestis ainuke tegutsev vene-õigeusu nunnaklooster. Asub piirkonna kõrgeimal künkal, maalilisel Kuremäel. Õigeusklike räägitud legendi järgi näinud kohalikud talupojad XVI sajandil siinsel mäel imepärast ilmutust ja leidnud hiljem iidse tamme jala...
Valdkond: Muuseumid
Asukoht: Kohtla-Nõmme alev, Jaama tänav 100, Toila vald, Ida-Virumaa, 30503
Endisesse Kohtla kaevandusse on rajatud maa-alune muuseum.   Giidiga ekskursioonil saad näha, kuidas toimub põlevkivi kaevandamine ja milliseid masinaid ning tehnikat selleks kasutati.   Sõita saad maa-aluse rongiga ja ...
Asukoht: Peterburi mnt 2, Narva linn, Ida-Virumaa, 20308
Narva Linnus on Eesti vanimaid ja suurimaid linnuseid (ehit. 13.-17. saj.)  moodustades Narva Jõe vastaskaldal asuva Ivangorodi kindlusega ainulaadse arhitektuuriansambli Põhja-Euroopas.   Külastajatele on avatud linnuse kolm tiiba...

Otsi Eesti kaardilt

Kaardiotsing võimaldab leida endale sobiva turismiobjekti ka pakutavate teenuste järgi.
Eesti kaart

Otsi turismiettevõtteid

Sulle huvipakkuva teenuse leidmiseks vali otsingufiltrist sobiv valdkond ja piirkond või kasuta märksõnaotsingut.
Valdkond:
Piirkond:
Märksõna: