Avalehele Vali keel:

Artiklid

Prindi

Metsas on mõnus!

22.august 2011
Metsas on mõnus!

Eesti on üks maailma metsarikkamaid riike - metsaga on kaetud ligi pool Eesti maismaast ning peaaegu pool sellest kuulub omakorda riigile.

Riigi metsade hoidja ja majandaja on RMK, kelle ülesandeks ei ole mitte ainult metsa raiuda ja selle müügist tulu teenida. RMK seisab hea ka metsalooduse säilitamise ja metsas puhkamise võimaluste loomise eest. Kui oled otsustanud puhata metsas, võta enne matka alustamist kindlasti ühendust RMK looduskeskuse-teabepunktiga ja Sinu probleemideta puhkus ongi tagatud.

RMK looduskeskustes jagatakse mitmekülgset informatsiooni metsapuhkuse võimalustest ja nõuandeid looduses liikumiseks, korraldatakse loodusharidus-programme, metsa- ja loodusteemalisi konkursse, üritusi ning näitusi.

Looduskeskustest on võimalik tellida asjatundlikke loodusretkede juhendajaid kõigile huvilistele.

Looduskeskuste kontaktandmed leiad www.rmk.eeKui igaüks meist teeb keskkonda võimalikult vähe koormavaid valikuid, võime koos hoolt kanda selle eest, et ka järgnevad sugupõlved võivad nautida Eestimaa looduse kordumatust. Seepärast tutvu põhjalikult metsas käimise reeglitega ning tee need endale hästi selgeks:

 

- Kavanda ja valmista oma matk ette hoolega - Eelista olemasolevaid matkaradasid, sest ka matkamine koormab keskkonda; Kasuta liiklusvahendeid, mis kasutavad võimalikult vähe fossiilseid kütuseid; Eelista pikkade matkade puhul rongi või liinibussi, kui aga tõesti vaja, siis sõiduautot mitme peale; Matkavarustust võid ka üürida või laenata, kõike ei pea tingimata endale ostma. Paki oma toit korduvkasutusega karpidesse ja kottidesse. Nii vähendad matkal tekkivaid jäätmeid.

 

- Pea kinni piirangutest ja igaüheõiguse põhimõtetest - Tee endale selgeks piirkonna kohta käivad juhised ja piirangud. Pea kinni juhistest ja võimalikest piirangutest; Igaühe-õiguste all mõeldakse looduses vabalt liikumise õigust kõikide maaomanike maadel, viisil, mis ei too endaga kaasa paha ega segadust; Pea meeles, et liikumist ja muid igaüheõigusi on piiratud looduskaitsealadel ja matkaaladel, õue-aladel, põldudel ja istandikel, samuti ametivõimude otsusega ka mõnedel muudel aladel; Mujal võid matkata igaüheõigusi järgides, kui vaid ei tee pahandust ega tekita segadust.

 

- Liigu ja tee laager jälgi jätmata - Kasuta tähistatud matka- ja teeradu, et maastikku asjata mitte kulutada; Tee laager selleks tähistatud kohta. Kui sellist paika läheduses pole, vali juba varem kasutuses olnu. Väldi sambliku- ja muid tundlikke pinnaseid; Jälgi, et laagripaigast ei jääks vähimatki jälge; Liigu maastikul taktitundeliselt - ära tee liigset lärmi ega häiri loomi.

 

-Tee lahtist tuld läbimõeldult - uuri välja, kas metsaminek pole tuleohu tõttu keelatud, teavet saad päästeala infotelefonilt 1524 või lähimast RMK teabepunktist; lõkke tegemisel eelista kattega lõkkekohta; järgi kõiki juhiseid looduses ja ettevalmistatud lõkkekohal!

 

NB! Ettevalmistatud lõkkekohad on ühiskasutuses, lepi teiste tulijatega! Kasuta tule tegemisel valmis puid või mahalangenud oksi, ka põlevad looduslikku päritolu jäätmed võid põletada lõkkes! Hoia lõke korralikult põlev, ent samas võimalikult väike; kasutatud grillsöed kalla lõkkeasemele; ole tähelepanelik, ära jäta lõket valveta ning lahkudes kustuta lõke korralikult; ära suitseta metsas; teata metsapõlengust telefonile 112!

 

Pea meeles! Lõket tohib teha ja telkida vaid selleks ettevalmistatud ja tähistatud kohas!

 

- Korista prügi – Too oma prügi metsast ise ära! Isetegevuslik prügimajandus koormab loodust vähem ning ei tekita nii palju lärmi ja jälgi kui prügi koristamine masinatega; kui Sa neid ise ära ei vii, pane orgaanilised jäätmed (teekotikesed, kohvipaks, toidujäägid) lähedal asuvasse prügikasti. Tuldvõttev prügi põleta tuleasemel, kuid ära tee seda tuleohtlikul ajal. Ära põleta alumiiniumfooliumi sisaldavaid pakendeid ega plastikuid. Kasuta tualettpaberit säästlikult.

 

- Pese nõusid ja ennastki kuival maal - Kogu pesuvesi nõusse ja nõruta see peale pesu maasse. Nõnda ei saastu veekogud. Pese ennastki samal moel. Mõtle hoolikalt, kas üleüldse vajad pesuvahendeid, enamasti piisab vaid veest.

 

METSAS ON MÕNUS!

Otsi Eesti kaardilt

Kaardiotsing võimaldab leida endale sobiva turismiobjekti ka pakutavate teenuste järgi.
Eesti kaart

Otsi turismiettevõtteid

Sulle huvipakkuva teenuse leidmiseks vali otsingufiltrist sobiv valdkond ja piirkond või kasuta märksõnaotsingut.
Valdkond:
Piirkond:
Märksõna: