Avalehele Vali keel:

Ettevõtte otsing

Märksõna:
Piirkond:
Valdkond:

Haapsalu Piiskopilinnus

Prindi
Valdkond Vaba aeg
Asukoht
Lossiplats 3, Haapsalu linn, Läänemaa, 90502
Koordinaadid 58.947647, 23.538822
GPS: 58° 56' 52" N, 23° 32' 20" E
Telefon (+372) 538 53575
Mobiil (+372) 518 4664
E-post linnus@salm.ee
Koduleht http://www.haapsalulinnus.ee/
Teenused

Väikese keskaegse riigi, Saare-Lääne piiskopkonna keskuseks rajatud Haapsalu piiskopilinnus on üks paremini säilinud linnuseid Eestis. Linnus rajati 13. sajandil ja see oli kasutuses 17. sajandi lõpuni. Linnuse südameks on pealinnus, kus asusid piiskopi ja tema kaaskonna elu- ja administratiivruumid ning keskaegse väikeriigi peakirik, suursugune toomkirik. Pealinnust ümbritsevad eeslinnuseid, mida piirab seitsme torni ja nelja väravaga keskaegne ringmüür. Linnus jäi varemetesse 17. sajandi lõpus ning oli kuni 19. sajandi keskpaigani Haapsalu linnaelanikele kivimurruks.

 

Tänapäeval asub pealinnuses muuseum, kus 2019. aastal avatakse uus keskaja ajalugu käsitlev tegevusmuuseum-külastuskeskus. Eeslinnustest kujundati juba 19. sajandil park ning vallikraavis on lastele rajatud põnev temaatiline mänguväljak. Haapsalu piiskopilinnusega käivad kaasas mitmed legendid, millest tuntuim on lugu Valgest Daamist.

 

Toomkiriku lõunaseina külge ehitatud ümmarguse ristimiskabeli aknale ilmub augusti täiskuuöödel naisterahva kuju.

Kuidas ja miks see naine ennast juba sajandeid kabeliaknal ilmutab, räägib legend järgmist:
Keskajal, kui siinmail Saare-Lääne piiskop valitses, pidid kõik toomhärrad kloostri seaduse järgi kasinalt elama ja naistele oli piiskopilinnusesse tulek surmaähvardusel ära keelatud.
Juhtus aga nii, et ühe toomhärra ja Eesti soost tütarlapse vahel puhkes kirglik armastus. Et noored teineteise läheduses igatsesid olla tõi toomhärra tütarlapse poisirõivastes kirikukoori lauljaks.

Kauaks ajaks jäi see saladuseks, aga ühel päeval tuli pettus siiski avalikuks. Piiskopi kohtuotsus oli ränk: toomhärra heideti linnuse vangikongi nälga surema ja tütarlaps müüriti elusalt poolelioleva ristimiskabeli seina.
Õnnetu naise kaeblemine oli kostnud veel mitu päeva kuni ta kustus. Aga naise hing ei saanud rahu ja nii ta käib juba sajandeid oma armastatud meest ristimiskabeli aknal leinamas, armastuse surematust tõestamas.

 

 

Broneeri või küsi lisainformatsiooni

Nimi *
Telefon
E-post
Broneering või päringu sisu.
Lisage ka inimeste arv ja ajavahemik. *
Selleks, et saaksime Teiega ühendust võtta, lisage telefoni number ja e-posti aadress!

Vaata lisaks

Valdkond: Vaba aeg
Asukoht: Lihula mnt 10, Haapsalu linn, Läänemaa, 90507
Haapsalu Linna Spordibaasid OÜ on Haapsalu ja Läänemaa suuremate spordikomplekside haldaja.   Hallatavad spordibaasid on:   Haapsalu Staadion Haapsalu Veekeskus Haapsalu Spordihoon...
Valdkond: Vaba aeg
Asukoht: Kooli 5, Haapsalu linn, Läänemaa, 90502
Sihtasutus Haapsalu ja Läänemaa Muuseumid on Kultuuriministeeriumi ja Haapsalu Linnavalitsuse poolt 2013. aastal moodustatud asutus, mille koosseisu kuuluvad Ilon Wiklandi pärandit tutvustav galerii ja teemakeskus Iloni Imedemaa , Haapsalu piiskopil...
Valdkond: Vaba aeg
Asukoht: Dirhami küla / Derhamn, Lääne-Nigula vald, Läänemaa, 91214
SADAM, KÜLALISTEMAJA, KONVERENTSI-, KULTUURI- JA PEOKESKUS, RANNAKOHVIK.   Dirhami sadam on Eesti- ja Läänemere loodesadam. Suvel on Dirhami atraktiivne jahisadam ja talvel tegus kala- ja kaubasadam. Asukoht on soodne igast suunast saab...

Otsi Eesti kaardilt

Kaardiotsing võimaldab leida endale sobiva turismiobjekti ka pakutavate teenuste järgi.
Eesti kaart

Otsi turismiettevõtteid

Sulle huvipakkuva teenuse leidmiseks vali otsingufiltrist sobiv valdkond ja piirkond või kasuta märksõnaotsingut.
Valdkond:
Piirkond:
Märksõna: