Saaremaa Muuseumil on kolm filiaali: Kuressaare linnus (siin asub Saaremaa Muuseumi püsiekspositsioon), Mihkli talumuuseum ja Aavikute majamuuseum.
Saaremaa Muuseum on Eesti vanimaid (asutatud 1865) ja suurimaid muuseume, mida igal aastal külastab 70–80 tuhat inimest. Maakonnamuuseumina on see üks peamisi Saaremaa kui eripärase looduse, ajaloo ja kultuuriga piirkonna identiteedi säilitajaid ja tugevdajaid. Selle identiteedi oluliseks osaks on Kuressaare linnus-kindlus kui maailmas ainulaadne arhitektuurimälestis ja Eesti üks olulisemaid turismiobjekte, mida muuseum mõtestatult eksponeerib, jutustades selle lugu laiale maailmale.
Muuseumi tuumikuks on 14.–15. sajandil rajatud piiskopilinnus, kus näeb mahukaid püsinäitusi Saaremaa loodusest (3 saalis), vanemast ajaloost (3 saalis) ja lähiajaloost (7 saalis), mitmesuguseid ajutisi näitusi, korraldatakse kontserte, teatrietendusi, stiliseeritud “piiskopi pidusööke” jm. üritusi.
Linnust ümbritsev 14.–19. sajandil kujunenud kindlus on omapärane militaararhitektuuri vabaõhumuuseum, kus saab tutvuda kaitserajatiste arenguga läbi aegade.
Kindluse lõunabastioni Püssirohukeldris on suvehooajal avatud 1941. a. kommunistlikku terrorit kajastav püsinäitus, põhjabastioni Suurtükikeldris ajalooliste relvade väljapanek ja kunstinäitused. Läänebastioni neljas keldris tegutsevad ajaloolise hõnguga käsitöökojad, põhjabastioni alumisel flangil on taastatud ajalooline suurtükipositsioon.
HEA TEADA!
- Kuressaare linnus
2015. aastaga lõppesid kuus aastat kestnud Kuressaare linnus-kindluse mahukad konserveerimis- ja restaureerimistööd, mida hakati ellu viima 2010. aastal EAS-i Euroopa Liidu tugifondide meetme “Üleriigilise tähtsusega kultuuri- ja turismiobjektide väljaarendamine” raames.
Projekti kõige mahukam osa oli Kuressaare kindluse bastionaalse vööndi konserveerimine ja restaureerimine (sh konserveeriti kõigi kurtiinide ja bastionide välismüürid, vabastati rusukihtide alt bastionide ja nende flankide pealispinnad, ehitati üle vallikraavi viiva vana teetammi asemele uus sild, rajati merepoolsesse külge uus väravakäik, restaureeriti terviklikult põhjabastioni väravakäik ja alumine flank jm).
- Johannes ja Joosep Aaviku Majamuuseum
Jaanuaris 2016 taasavati külastajatele Aavikute majamuuseum. Uue ilme sai nii hoone kui interjöör: toimusid ulatuslikud hoone rekonstrueerimistööd ning uuendati ja kaasajastati ekspositsiooni.
AVATUD
Kuressaare linnus
Lossihoov 1, Kuressaare, Saaremaa
01.05–31.08 E–P 10–19
01.09–30.04 K–P 11–19
Mihkli Talumuuseum
Viki, Kihelkonna, Saaremaa
02.05–15.05 K–P 10–18
16.05–31.08 E–P 10–18
01.09–15.10 K–P 10–18
Johannes ja Joosep Aaviku Majamuuseum
Vallimaa 7, Kuressaare, Saaremaa
K–P 11–17