Rahvuspark asutati 1979. aastal maastikukaitsealana ja 1993 muudeti rahvuspargiks.
Rahvuspargi pindala on 12 300 ha. Sellest osa on Võru maakonnas (Antsla vallas ja Mõniste vallas) ja osa Valga maakonnas (Karula vallas). Rahvuspark hõlmab ligi kolmandiku Karula kõrgustikust.
Rahvuspargi külastuskeskus asub Ähijärve ääres. Rahvuspargi ja Karula kihelkonna elanike ühendamiseks tegutseb 2001. aastast Karula Hoiu Ühing.
Karula rahvuspargi olulised kaitseväärtused on pärandkultuurmaastikud, mis kohati (nt Lüllemäe läheduses) kujunesid mitme tuhande aasta jooksul.
Karula rahvuspargi maastik on vaheldusrikas. Selle moodustavad külg külje kõrval või hajusalt paiknevad metsade ja niitudega kaetud kuplid ning sood ja soostunud metsad, järved ja ojad. Karula sood on väikesed. Mets katab üle 70% rahvuspargi territooriumist.
Rahvuspargis asub Karula kõrgustiku kõrgeim tipp – Rebasejärve Tornimägi, kõrgusega 137 m üle merepinna.
Karula rahvuspargis paikneb 40 järve, enamik neist on õõtsikulise kaldaga. Rahvuspargi suurim ja üks maalilisemaid järvi on Ähijärv.
Ähijärve 3,5 km õpperada saab alguse Karula looduskeskuse juurest, kus on lastele vahva mänguväljak ja loodusrada. Teedevõrk ümber Ähijärve on olnud tihe ja tänapäevast erinev . Ähijärve teera da tutvustab sulle piki kunagisi käidavaid teid neid taaselustades: heinamaatee, Ähijärve kallasrada, jalgrada, metsateed, taliteed, hobuseteed. Ähijärve lõunaosas laiuvad Peräjärve- Labassaare metsad. Järve kaldalt on näha Karula kõrgustiku lõunapoolsed tipud - Lossi ja Korgemägi, üle järve läände jääb Plaagi mägi.
Asukoht: Mäe tn 23, Otepää vallasisene linn, Valgamaa
1882. aastal leiti siit suure puu kõrvalt mürgitatult esimene Otepää apteeker proviisor Jürvelson ja sellest siis mäe nimi.
Apteekrimäe metsarada on 4 km pikkune tähistatud ring, mis algab ja lõpeb Otepää Spordihoone juurest Mäe tänav...
Asukoht: Barclay de Tolly mausoleumi park, Jõgeveste küla, Helme vald, Valgamaa
Michael Andreas Barclay de Tolly (1761-1818) oli vene armeejuhataja 1812. aasta sõjas, kes abiellus 1791.a Helene Auguste Eleanore von Smitteniga. Oma naise kaudu sai väejuht Jõgeveste mõisa omanikuks.
26.mail 1818.a. Barclay de...
Ilmjärve koguduse asutamise päevaks loetakse 4. (16.) aprilli 1846, kui esimene luterlane õigeusklikuks salviti. Samal aastal võeti luteriusust õigeusku 3152 inimest ja pandi alus kogudusele.
Ilmjärve kroonumõisa maa-alale ehitati 1848. aastal...