Oled sa midagi kuulnud Meistrite Hoovist Tallinnas?
Tõenäoliselt ei. On aga selge, et vana Hansalinn Tallinn vajab oma ajalooliste traditsioonide jätkamiseks käsitöömeistrite kvartalit, tänavat või vähemalt hoovi, kus oma ala asjatundjate käe all valmivad kaunid esemed ja kunstiteosed kaunistamaks meie igapäevaelu, kus meistrite kogemusi saavad omandada sellid ja õpipoisid ning kus käteosavus ei sure välja pealetungiva tööstuse ja turumajanduse käes.
Tallinna vanalinna keskel, Raekoja platsilt sada meetrit nurga taha sadama poole keerates leiad Vene tänav 6 asuva vana ajaloolise kinnistu, mille õuehooned ei ela praegu oma paremaid päevi.
Osa on varisemisohtlikud ja tühjad, osa on kasutusel puukuuridena, sest allesjäänud korterites on külm vesi ja ahjuküte. Elame aastal 2000...
Hoovil on aga märkimisväärne ajalugu. Ajaloolaste väitel pärinevad vanemad ehitised juba 13. sajandist. Esimesed kirjalikud teated kinnistust on aastast 1371. Järgnevate sadade aastate jooksul on küll tehtud palju ümberehitusi vastavalt ajastu moele või omaniku vajadustele, kuid tänaseni onalles keskaegsed võlvkeldrid, keerdtrepid, raidkiviaknad, talalaed ja palju muud vaatamisväärset.
Hoovimajade omanike hulka on kuulunud bürgermeister Rotgherus de Lapide, raehärra Conradus Kegheler, kullassepp Herman van Corne, Mustpeade vennaskonna liige Hans Luhr, tuntud Nottbeckide perekond, raehärra August Heinrich Koets ja parun Victor Maydell.
Seda kõike nähes ja teades tekkis idee luua tõeline meistrite hoov. 1993. a. asutati samanimeline mittetulundusühing, mille eesmärgiks oli nende vanade lagunevate hoonete renoveerimise teel luua erinevate kunstierialade ateljeed-töökojad ja näituseruumid, kuhu nii linnarahvas kui ka kaugemad kõlalised saavad tulla vaatama meistri igapäevatööd, nautima tema loomingut näitustel või lihtsalt jooma tassikest head kohvi ühes kaunis vanalinna hoovis.
Iga ateljee seinal tahame vanade fotode ja gravüüride abil tutvustada sama eriala ajalugu ja arengut nii Tallinnas kui Eestis tervikuna. See aitab ka paremini mõista vastavas ateljees toimuvat, annab väikese ülevaate vanadest tehnikatest ja töövahenditest ning nende muutumisest kuni tänase päevani.